Toskania: skarb pośrodku Włoch

Nad dwoma morzami, pośród Apenin Północnych, leży jedna z najbardziej malowniczych krain geograficznych na świecie: Toskania. Jest to region o olbrzymiej różnorodności krajobrazu. Oprócz terenów górskich dużą część Toskanii pokrywają wyżyny. Region ten ma bardzo bogatą historię.

Tereny te były zamieszkiwane już w starożytności przez Etrusków, a później należały do Imperium Rzymskiego, w średniowieczu było przez pewien czas niezależnym księstwem, a w XIX wieku była częścią Francji. Dzięki temu i niezwykłym krajobrazom Toskania jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów na świecie. Jakie znajdziemy tam atrakcje turystyczne? Co warto zwiedzić wybierając się do Toskanii?

Sklep z art. dla dzieci kreatywnedziecko.eu

Winnice

Najsłynniejszym toskańskim produktem regionalnym są wina. Powstają one w regionie Chianti, położonym w samym sercu Toskanii. Znajdują się tam rozległe uprawy winorośli, które malowniczo pokrywają tamtejsze wzgórza i winnice. To właśnie tam powstaje słynne wino chianti. Według miejscowych uprawą winorośli zajmowali się już Etruskowie! Dzisiaj główną atrakcją turystyczną Chianti są winnice, które co roku przyciągają turystów z całego świata. Oprócz nich znajdziemy tam wiele małych, urokliwych miasteczek o unikalnym klimacie.

Plaże

Wybrzeże Toskanii pokryte jest olbrzymią ilością piaszczystych plaż, które w połączeniu z wysoką temperaturą morskiej wody i łagodnym śródziemnomorskim klimatem tworzą idealne warunki do wypoczynku.

Renesansowe miasta

Toskania to także kolebka renesansu. To właśnie w tym regionie powstawały pierwsze dzieła tej epoki, które nadal możemy oglądać. Będąc w Toskanii obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Florencja. W mieście możemy zobaczyć niezwykłe zabytki architektury jak bazylika Santa Maria Novella, największy kościół na świecie Santa Maria del Fiore, pałace Vecchio i Uffizi czy Most Złotników.

Oprócz niezliczonych zabytkowych budynków w mieście znajdziemy też muzea prezentujące olbrzymie zbiory mistrzów renesansu. Kolejnym, popularnym wśród turystów miastem jest Piza, w której znajduje się słynna krzywa wieża. Inne miasta Toskanii, takie jak Siena, Lukka, Arezzo czy Livorno także zachwycają swoją architekturą i zabytkami.

Toskania to doskonały kierunek turystyczny dla każdego. Miłośnicy historii i sztuki mogą podziwiać dzieła najsłynniejszych renesansowych mistrzów, a koneserzy wina mogą zagłębić się w świat winnic. Można wybrać się na spacer po górach czy wylegiwać się nad brzegiem morza.